Створення електронних пристроїв полегшується з кожним новим винаходом. Одним із найпопулярніших «електронних мізків» у цей час є Ардуіно С.
Що таке Ардуіно?
Ардуіно – це апаратно-програмний комплекс, який виробляє прості системи та моделі у напрямку електроніки, робототехніки та автоматики. Прототипування експериментів при автоматизації процесів - це також справа комплексу Ардуіно.
Програмування на базі Ардуіно дозволяє створювати як невелику електронну систему та автоматизованих роботів, так і величезний проект автономного об'єкта, наприклад, «Розумний дім».
Як працює Ардуіно?
Ардуіно складається з двох частин: апаратна та програмна. Перша частина – це «мозок» системи. Плата Ардуіно - це такий собі мікроконтролер, він приймає сигнали із зовнішнього середовища та передає їх безпосередньо на девайси, які беруть участь у процесі. Але між цими процедурами «мозок» ще й аналізує отриману інформацію.
Друга частина - програмна - називається Arduino IDE. Це оболонка для написання програм, тобто середовище розробки Ардуіно, використовує програмування на С. Виконавцю варто лише написати код, скомпілювати його і завантажити в плату. Оболонка написана на Java, тому легкість та прозорість системи дає зрозуміти, що комплекс створений під програмування для початківців.
Ця мова програмування допомагає створити будь-який тип скетчу, тобто програми. Працює з різними операційними системами. Цікавим доповненням Ардуіно є Arduino Map - це функція, яка переносить значення з поточного діапазону в новий, округляючи дробові числа.
На базі Ардуіно випускаються плати під цією торговою маркою. Які види плат з мікроконтролером найпопулярніші?
Види плат Ардуіно
1. Arduino Uno - остання із серії USB, є еталонною платою, дані якої є базовими, як і для Ардуіно 1.0, за що і названа Uno, тобто перша. Пристрій має 6 аналогових та 14 цифрових входів. Для початку роботи достатньо підключити живлення будь-яким зручним способом.
2. Arduino Mega – плата вже з великою кількістю входів: 16 аналогових та 54 цифрових. Це найпотужніший мікроконтролер за продуктивністю, якому немає аналогів. Має все необхідне, підключається до живлення через адаптер або вхід USB. Ардуіно мега – це розширена версія попередньої плати – Uno, та має більш вдосконалену начинку.
3. Arduino Micro – плата має 12 аналогових та 20 цифрових входів. Має вбудовану підтримку USB-з'єднання, йому не потрібний допоміжний процесор. Ардуіно Мікро з'являється на комп'ютері у вигляді миші чи клавіатури.
З чого розпочати роботу з Ардуіно?
Перше, що потрібно зробити, – це вибрати пристрій для роботи. Якщо вибирати просту плату, то підійде Uno, а якщо потужний пристрій тривалий час, то можна Mega.
І ось, є плата Arduino, з чого почати роботу, наприклад, як зробити робота?
- Придбати деталі для робота;
- Замовити блютуз-модуль для зв'язування з телефоном;
- Купити або знайти вдома платформу для закріплення робота;
- Запастись батарейками для вільного пересування механізму;
- Завантажити додаток на телефон для завантаження команд, згідно з операційною системою телефону;
- Поєднати конструкцію, скласти робота і приступати до написання коду.
Для полегшення роботи з Ардуіно є деякі програми, особливо для новачків.
Програми для роботи з Ардуіно
1. Processing. Програма ґрунтується на Java і має бібліотеку Serial, через яку можна отримувати та надсилати повідомлення, командами: Serial.write() та Serial.print(). Додаток також змінює швидкість та напрямок польоту зі значення потенціометра.
2. B4R. Basic for Arduino. Це середовище розробки цікаве тим, що використовує мову Basic. Це безкоштовна програма, що розглядається як альтернатива Arduino IDE, удосконалена версія Visual Basic.
3. Progromino. Ця програма, хоч і платна, але доповнює код самостійно, що спрощує роботу для новачків. Ця функція називається "автодоповнення коду". Для роботи з нею потрібно лише почати вводити значення, а вона сама підбирає можливі варіанти.
Проекти, створені за допомогою Ардуіно С
На основі мови Ардуіно проекти виходять простими, але при цьому досить хитромудрими. Які ж бувають ардуіно-проекти для початківців?
- Управління роботом;
- Управління телевізором з телефону;
- Куб, що світиться;
- Робот пилосос;
- Керована телефоном машина;
- Годинник, що вказує час на дошці;
- Замок із кодом, який відкривається за допомогою телефону.
Майбутнє Ардуіно С
Ця мова – одна з найкращих мов програмування для створення мікроконтролерів, що не має аналогів у своєму напрямку. Замінити її навряд чи може будь-яка інша мова. Середовище розробки Arduino IDE найзручніше для роботи у сфері робототехніки, багато фахівців користуються нею вже багато років. У Малій Комп'ютерній Академії діти навчаються програмувати роботи саме на Ардуіно.
За відгуками робототехніків, Ардуіно – це найпростіша мова, якій можуть навчитися навіть діти.