У кожній професії є посади, які визначають ранг фахівця. Для визначення професіоналізму серед IT-спеціалістів існують поняття Джун, Мідл та Сеньйор. Хто вони такі і як ними стати – зараз ми це детально обговоримо.
Джун, Мідл і Сеньйор – що це за люди?
Розподіл ієрархії серед програмістів почався давно, але раніше програмістів називали просто: фахівець-початківець і провідний розробник. Нині ці поняття стали більш конкретними та точними. Це дуже зручно, особливо для HR-менеджерів, адже вони практично відразу визначають, на яку посаду фахівець може претендувати, прийшовши в компанію. Хто ж такі ці джуни, мідли та сеньйори?
Джуніор (від англійської «молодий, юний») – це програміст-початківець, який практично вчора закінчив свій ВУЗ і прийшов влаштовуватися на роботу. Він може виконувати прості типові завдання, переважно на відомій йому мові програмування. Складні завдання йому поки що не світять. Часто Джуніорами називають стажерів, яких лише перевіряють на профпридатність у компанії.
Заробіток Джуна залежить від сфери діяльності компанії, в яку він прийшов, а також навичок, які в нього вже є. Наприклад, Джуніор-python розробник в Україні може отримувати від 30 000 грн на початку свого шляху до 50 000 грн після року роботи. Джуніор-frontend може вже заробляти близько 70 000 грн за відмінних умов у компанії.
Вимоги до айті-фахівця рівня junior
- Знання основ програмування;
- Вища технічна або незакінчена вища технічна освіта;
- Здатність старанно працювати над помилками;
- Бажання відточувати свої вміння;
- Вміння прислухатися та адекватно реагувати на критику.
Мідл (від англійського «середина») – слово саме за себе каже, що фахівець перебуває десь на середині кар'єрного ланцюжка. Це вже не молодий Джун, але ще й не професіонал вищого класу. Найчастіше це розробник програмного забезпечення, чия кар'єра може стрімко піти вгору, якщо він не зупинятиметься у своєму професійному розвитку.
Мідл – досить досвідчений співробітник у компанії, який вимагає меншого контролю «згори». У його роботу вже входять самостійні проекти та складні завдання. Він ще не відповідає за підлеглих, але керівництво вже може звертати увагу на його стосунки з колективом та новачками. Мідли можуть проводити майстер-класи з впровадження в компанію і по лайфхаках у роботі фахівців-початківців.
Заробітна плата у Мідл-програміста становить від 70 000 грн до 100 000 грн і вище залежно від покладених на нього завдань.
HR-менеджери відзначають, що якості для програміста рівня middle зовсім інші, ніж на першій стадії його роботи. Професійне зростання та перетворення з Мідла на Сеньйора - це вже вищий щабель і відповідальність.
Вимоги до кандидата на посаду програміста middle
- Мати вищу освіту, бажано технічну, або диплом спеціаліста;
- Бути "на ти" з програмною інженерією;
- Вміти працювати з ОС, СУБД та веб-сервісами;
- Бути комунікабельним;
- Вміти вирішувати конфліктні ситуації.
Сеньйор (від іспанського «пан») – це веб-розробник високого рівня, який здатний вирішити складні завдання, не властиві стандартному рішенню. Тримати в голові і кілька проектів, спостерігати за всіма співробітниками у підпорядкуванні та керувати процесом, заміщаючи тІмліда – це ті можливості Сеньйора, за яких він може просунутися ще вище кар'єрою.
Дуже рідко таких фахівців HR набирає з вулиці, зазвичай вони вирощуються всередині компанії, і директори не хочуть їх втратити, особливо якщо їхні професійні якості тісно переплітаються з особистісними. Командна робота тут має велике значення, оскільки програміст рівня senior має вміти працювати практично з усіма співробітниками компанії.
Через таку велику кількість обов'язків заробітна плата Сеньйора може становити від 100000 грн до 200000 грн у великих компаніях.
Програміст-сеньйор буває як широкої спеціалізації, так і вузького кола діяльності. Це залежить від розміру компанії та обсягу роботи, яку має охопити той чи інший фахівець. Професіонали вужчого спектра діяльності стають справжніми майстрами своєї справи. Це дуже цінні та практично незамінні фахівці, які пройшли вогонь та воду, щоб стати кращими та незамінними у даному виді роботи. Тому не дивно, що оплата такої праці теж висока.
Які вимоги до хорошого розробника рівня senior?
- Освіта вища, або навіть кілька;
- Обов'язкові курси підвищення кваліфікації, відвідувані вебінари та майстер-класи;
- Досвід роботи у великій компанії не менше 2-3 років;
- Постійна участь у розробці проектів з усіма наявними наборами інструментів;
- Участь у комерційних корпоративних проектах;
- Робота в команді та контроль над командою;
- Відповідальність за діяльність людей у підпорядкуванні, контроль дедлайнів та тестування якості роботи програмного забезпечення компанії.
Навіщо такий розподіл?
Багато хто спитає: а навіщо ділити програмістів на якусь ієрархічну схему?
По-перше, від цього залежить їх зарплата.
По-друге, кожен із програмістів-початківців розуміє, що йому потрібно робити для того, щоб стати Мідлом, а потім Сеньйором. Є розмежування між одним щаблем та іншим, і чіткі вимоги, як працювати, щоб їх проходити.
По-третє, така ієрархія серед фахівців підганяє кожного з них досягати нових цілей, а не застрягти у своєму маленькому світі і не вчитися нічому новому.
По-четверте, для оцінки якості роботи фахівця з боку така схема має свої плюси. Коли на роботу приходить влаштовуватись програміст-міддл, то керівник розуміє, що бере на посаду не зеленого молодика, а досвідченого співробітника.
Кожному айтішнику, який починає свій шлях, слід задуматися про те, які вершини він може підкорити завдяки старанній праці і власному старанню. Дійти від Джуна до Сеньйора - це мотивація, яка ламає всі труднощі на шляху.