Що таке API?
Працюючи з проектами, написаними мовами javascript, python та іншими, доводиться мати справу з веб-сервісом API. Розшифровується назва так: Application Programming Interface. Цей сервіс створює взаємодію між двома системами.
За принципом роботи слід зазначити такий ланцюжок дій:
- Створюємо запит;
- API з'єднується з іншою системою;
- API отримує дані з інтерфейсу;
- Ми отримуємо відповідь на запит.
Найпростіший приклад принципу роботи даного сервісу – це звичайний калькулятор, де ми натискаємо кнопки, що відповідають нашому запиту, система їх обробляє, і, після функції «=» ми отримуємо відповідь.
У цьому випадку екран калькулятора зі своїм інтерфейсом виступають у ролі front-end, а система всередині нього - це back-end. Такі типи інтерфейсу є всюди - це може бути кавомашина, де кнопки зовні - це фронт-енд, а середина - бек-енд. Навіть фортепіано теж може стати прикладом, адже коли ми натискаємо на клавіші (інтерфейс), то всередині агрегату вони б'ють по струнах, і ми чуємо звук (результат).
На відміну від примітивного калькулятора або фортепіано, API використовують приховані функції інших систем та інтерфейсів. Це можуть бути зовнішні служби, віддалені послуги, соціальні мережі та інше. Вся ця дія відбувається невидимо для звичайного користувача. Адже все, що йому треба, – це результат дії, а не процес.
Що таке REST API?
При роботі з REST API не має значення, яка мова програмування використана, адже додаток, який використовує ресурси у форматі, які надають інші комп'ютери, користується веб-протоколом HTTP. Тому абсолютно не має значення, якою мовою прописаний запит, адже REST API обробить запит у HTTP і відповідь буде повернена так само.
Основні дії REST API називаються скорочено CRUD:
- Create – створити;
- Read – читати;
- Update – оновити;
- Delete – видалити.
REST API можуть використовувати будь-який формат повідомлень, але найчастіше розробники використовують json хоча б тому, що він легкий у використанні і не становить додаткових труднощів.
JSON об'єкт підвищує швидкість зв'язку і часто використовується під час парсингу з Інтернету.
У чому різниця між REST API та RESTFul?
Термін RESTFul означає "повний REST". Якщо називати REST стандартним протоколом, це буде неправильно, оскільки REST – це загальний стиль. Відповідно API тільки слідує цьому стилю і може не узгоджуватися з усіма характеристиками REST.
Можна сміливо стверджувати, що RESTful API – це підхід до реалізації самого API. Але за RESTful API реалізуються всі серверні функції, що робить його закінченим додатком, тоді, як при роботі з API реалізується лише URL.
Створення програм за допомогою REST API
Основна причина необхідності використання REST API під час створення додатків, інтернет-магазинів та інших об'єктів – це багатозадачність функціоналу, а також велика кількість користувачів та даних.
Дані всіх користувачів та виконаних ними завдань у додатку повинні зберігатися не тільки на пристрої, з якого було здійснено вхід. Ось тут і виникає потреба в REST API. За рахунок централізації бізнес-логіки розробляється API.
Ланцюжок дій при цьому такий:
- Додаток звертається до зовнішнього сервера (бек-енд);
- Зовнішній сервер централізує бізнес-логіку;
- Запит виконується та зберігається в базі даних;
- Клієнту, який видав запит, надходить відповідь на фронт-енд.
Після застосування цього сервісу, збереження та обмін даними між користувачами відбувається без проблем. А оплату за товар та внесення до бази інформації про нього не буде втрачено.
Інструменти для розробки програм
Найпростіший фреймворк для створення програм – це flask, мовою програмування python. Він надає лише базові можливості, завдяки чому не потрібно багато знань та «високих технологій».
Другий по легкості освоєння фреймворк – це vue js, який використовується для створення інтерфейсів користувача і відрізняється надійним інтегруванням в проекти та відноситься до бібліотеки JavaScript.
Відкрита платформа для розробки додатків – angular – розроблена командою Google, підходить вже для більших проектів. Цей фреймворк JavaScript з багатьма готовими рішеннями спрощує конструювання сайтів у рази.
Для роботи з даними фреймворками веб-розробники використовують react js – бібліотеку з даними на JavaScript, яка доступна практично для кожного програміста-початківця.
Що б ви не вирішили використовувати для створення проекту, мову python потрібно знати хоча б на рівні вище початкового, тому що без неї при роботі з REST API все одно не обійтися.
Навчання python зараз можна пройти на будь-яких курсах програмування цією мовою, але найкраще пошукати якісні курси, адже від знань, отриманих там, залежатиме і якість роботи в майбутньому. Також радимо звернути увагу на курс, де ви можете здобути повноцінну професію розробника.