У статті розповідаємо про топ-5 професій, де у 2023 році буде місце і в компаніях, і на фрілансі.
У фрілансерів є перевага — фахівці можуть працювати на кілька компаній, поступово збільшувати чек за послуги. Усе залежить від рівня знань і навичок, уміння вести переговори, самопрезентації, портфоліо. Одним знанням програмування чи дизайну не обійтися.
На фрілансі немає обмежень за статтю і віком виконавця. Якщо вам 35, ви любите робити сайти — дорога на фрілансі відкрита. Вибирають не людину, а рівень виконання завдання.
Front-end розробник
Для тих, хто не знайомий із цим терміном: фронтенд-розробник — це людина, яка розробляє зовнішнє оформлення сайту. Розглянемо на прикладі роботи веб-дизайнера і розробника сайтів — що, як і в якій послідовності.
Веб-дизайнер відповідає за те, щоб зробити сайт у графічному редакторі. Йому потрібно намалювати кнопки, придумати дизайн блоків і правильно розташувати текст із заголовками, списками і картинками. Він знає, як це виглядатиме на сайті: яка роздільна здатність екрана, як оформити дизайн для ПК і мобільних пристроїв.
Дизайн сайту — ще не сайт. На нього не можна зайти в інтернеті, натискати на кнопки або подивитися, скільки коштує товар чи послуга. Щоб все працювало, на допомогу приходить фронтенд-розробник.
Він поєднує дві професії: верстальника і програміста:
Як верстальник — переносить дизайн на сервер. Робить так, щоб люди могли перейти на цей сайт і побачити роботу web-дизайнера.
Як програміст — наприклад, налаштовує інтерактивні елементи. Якщо це форма замовлення: натискання кнопки, відкриття форми замовлення або зворотного зв'язку — з адресою і номером телефону компанії.
Front-end затребуваний завжди: люди роблять сайти, тестують нові концепції, змінюють дизайн. Для цього потрібні хороші верстальники.
А якщо сайту потрібні інтерактивні форми — потрібен хороший програміст.
Роботи у front-end-розробника вистачає. Тільки на Upwork ми знайшли майже 5 тисяч відкритих завдань.
У Комп'ютерній Академії IT STEP навчаємо фронтенду на курсі «Front-end розробка онлайн». Студенти вчать HTML, CSS і Javascript — основні мови для верстки та програмування для інтернет-платформ. Крім дипломних робіт, можна збирати портфоліо по ходу навчання: елементи коду, варіанти реалізації на сайті, свої напрацювання. Подробиці за посиланням.
Тестувальник (QA Engineer)
Тестувальники перевіряють програми, сайти та мобільні додатки перед тим, як випробує покупець. Чи працює програма на Windows і MacOS? А на ПК і смартфонах?
Ці фахівці роблять так, щоб сайт завантажувався без помилок. У Spotify працювала система вподобань у музиці. А крокомір рахував калорії правильно.
Тестувати програму можна двома способами: ручним і автоматичним. Тому існують мануальні та програмні тестувальники.
Перші перевіряють програми вручну.
Уявіть будь-який інтернет-магазин. Щоб оформити замовлення, ми тиснемо відповідну кнопку. Відкривається окрема сторінка, де звіряємося з ПІБ, адресою, найменуванням і вартістю товару.
Як перевірити, чи працює кнопка перед запуском магазину? Тестувальник пише інструкцію: «Щоб перевірити сценарій, потрібно ввести адресу головної сторінки сайту і клікнути на кнопку.» Результати тесту передають аналітикам. А ті – програмістам, якщо є помилки. Це називається інструкцією до тестування.
На прикладі тестувальник перевіряє роботу сайту на різних форматах екрану. Результати записує у звіт.
Автоматизоване тестування — не те саме, що й ручне. Хоча б тому, що фахівець має знати і мануальне, і програмне тестування: ніколи не знаєш, який варіант буде швидшим. Погодьтеся, заходити на головну сторінку і перевіряти кнопку програмою повільніше, ніж клікнути мишкою.
❌Тестувальники не покращують сайт або застосунок самостійно. Для цього в компаніях працюють програмісти та аналітики. Або наймають інших фрілансерів. Ваш результат — звіт про роботу програми: що працює, а що ні.
На UpWork зараз понад 350 завдання на тестування сайтів.
На курсі «Тестувальник програмного забезпечення» вчимося не 2 місяці, а рік. За цей час студенти отримують знання з QA-тестування в різному середовищі: сайт, додаток, ігри. На останніх уроках вчимо, як пройти співбесіду: пишемо резюме та складаємо портфоліо.
Копірайтер
Це не про письменників книжок, любителів шкільних творів і людей з філологічною освітою. Робота копірайтера відрізняється від письменницької майстерності чи журналістики.
Копірайтер пише тексти для бізнесу. І майже завжди ці тексти пов'язані з маркетинговими завданнями.
Одні копірайтери пишуть тексти для майбутніх лендінгів — односторінкових сайтів. Завдання автора — розповісти про продукт і які проблеми аудиторії вирішує.
Інші копірайтери пишуть комерційні пропозиції — документи від 1-2 сторінок до 100 і більше. У них потрібно розповісти про переваги компанії перед конкурентами, товари, що продаються, і вигоди для людей. Текст пишеться не для споживачів, а для майбутніх партнерів, замовників або інвесторів.
Деякі копірайтери пишуть статті в блог або пости в соціальні мережі. У таких текстів може бути кілька цілей: розповісти про продукти, навчити новачків і залучити на курси, показати експертність компанії в питанні — наприклад, IT або металопрокату. Результат хорошої роботи копірайтера — компанія викликає довіру. Вона корисна читачеві: подобаються статті, підписуються на блоги і соцмережі, стежать за новими постами.
Вузька ніша — UX-копірайтери. Вони пишуть тексти для інтерфейсів: описують кнопки, форми меню або категорії на сайті.
❌ Можна залишити сторінку 404 (сторінку помилки) як є. Тоді читачеві нікуди клікнути, щоб перейти. Залишається закрити вкладку сайту.
✅ А можна написати UX-текст: продумати шлях читача в момент помилки. Якщо дати кілька посилань на статті — він з більшою ймовірністю не закриє сайт, а піде читати далі.
Перевага роботи копірайтером — гнучкість. Це людина зі знаннями інтернет-маркетингу, видів текстів для бізнесу. Вона завжди може брати замовлення як на фрілансі, так і в штаті компанії. Наприклад, писати для IT-блогу й одночасно працювати над сайтом СПА-салону.
Або перейти в суміжні професії: маркетолог, редактор, product manager.
Щоб писати тексти для бізнесу, потрібно знати маркетинг: як продавати послуги, шукати проблеми аудиторії та вирішувати за допомогою тексту. Вчимо на курсі «Інтернет-маркетолог».
SMM-фахівець
Часто під маскою SMM ховається маркетолог, продуктовий менеджер, таргетолог і копірайтер. Ще трохи оператора і сценариста. Усе, що об'єднує стільки професій — просування клієнта або його продуктів у соціальних мережах.
Компанії потрібен блог в Instagram? SMM-ник напише пости, сценарії для історій і відео. А коли потрібно набрати більше підписників — придумає рекламний креатив, замовить таргетолога або запустить рекламу сам.
Людина хоче продавати курси через блогерів? SMM-фахівець знайде відомих блогерів у ніші, домовиться про рекламу на їхніх акаунтах за гроші або в обмін на продукт.
Фішка хорошого SMM-фахівця — у тестуванні реклами та майданчиків. Наприклад, зараз популярне SMM у Tiktok. У соціальній мережі працюють відео навіть у акаунтів без підписників. Потрібно продумати структуру реклами, сценарій і фон відео — зацікавити аудиторію і привернути увагу.
Зарплата фахівця залежить від кількості клієнтів, обсягу завдань і підписників на акаунті. Для постів на сторінці з 1000 підписників і при закупівлі реклами, продюсуванні сторінки на 100 тисяч оклад може відрізнятися в 10 разів.
Вчимо на 2-тижневому «Онлайн-інтенсиві з SMM і таргету».
Motion Designer (Моушн дизайнер)
Спеціаліст посідає одну з перших сходинок у найпопулярніших фріланс-професіях 2023 року. Він перетворює статичну картинку на анімацію або відеоролик.
Приклад робіт моушн дизайнера з Youtube: The Best Motion Design and Animation of 2022 (So Far...)
Motion Design застосовують на сайтах, у презентаціях, іграх або додатках.
Згадайте трейлер відеогри — це фільм із нарізками сюжету та вигаданими персонажами. На початку є набір статичних ілюстрацій. У гру їх перенесе гейм-дизайнер: намалює фізику рухів, вибухи або оберти коліс на машині. А для відео на Youtube цей же ефект зробить Motion Designer.
Гейм-дизайнер працює на движку для розробки ігор. А Motion Designer — у програмах для монтажу відео та анімацій.
Анімаційна графіка використовує три канали інформації: зображення, текст і звук. Часто це грає на користь маркетингу. Для прикладу, багато людей грає у відеоігри. І їм легше сприймати ігрового персонажа. Компанії більше працюють над малюванням персонажів, ніж знімають відео про співробітників або тести товару.
Ще один приклад — Web3-проекти. Відкрийте будь-який сайт з NFT-колекцією: вони змагаються за рівнем дизайну й анімацій. Що більше руху на картинці, то цікавіший вигляд має колекція. Порівняйте на 2 прикладах:
Motion Designer працює скрізь, де потрібна анімація: ігри, реклама, криптовалюти, NFT, телебачення. І не завжди у штаті компанії: часто наймають фрілансерів на разові проєкти. Наприклад, зробити ролик або анімацію на сайт для колекції NFT.
Дизайнерів навчаємо на курсі «Motion Design». Наші студенти вміють малювати анімації у 2D, 3D, анімувати логотипи та робити персонажів для ігор.