Комп'ютерна Академія IT STEP - повноцінна IT-освіта для дорослих і дітей. Ми навчаємо з 1999 року. Авторські методики, викладачі-практики, 100% практичних занять.

Ви використовуєте застарілий браузер!

Ваш браузер Internet Explorer, на жаль, є застарілим. Ця версія браузеру не підтримує багато сучасних технологій, тому деякі функції сайту можуть працювати з помилками. Рекомендуємо переглядати сайт за допомогою актуальних версій браузерів Google Chrome, Safari, Mozilla Firefox, Opera, Microsoft Edge

ШАГ логотип

Хто такий проджект менеджер (PM) і чому це головний фахівець у будь-якому проекті

IT STEP

20.12.2022

2314 переглядів

Часто в компаніях проект виконує кілька людей. В IT разом програмісти і тестувальники, над текстами в інтернеті працюють копірайтери, дизайнери, SMM-ники і маркетологи. На проекті можуть бути як 5, так і 50 фахівців. 

Якщо компанія невелика, а керівнику цікаво керувати конкретним завданням — він зробить усе сам: розставить пріоритети, поговорить зі співробітниками і прийме роботу. Коли немає часу або команда велика — у компанії працює Project Manager.

У статті ви познайомитеся з обов'язками менеджера проектів, заробітною платою та необхідними навичками. 

Що робить проджект менеджер

Уявіть людину, яка керує командою фахівців, ставить завдання і приймає результат. Потім йде до клієнта і презентує проект, відповідає за роботу кожного фахівця. Так працює менеджер проектів.

Головне завдання проджекта — задовольнити всіх: клієнта, команду і компанію. Він знає, як досягти цілей, що для цього зробити і як підібрати фахівця під завдання проекту.

Проєктний менеджер робить так, щоб:

  • клієнт дав максимум інформації для проекту та погодив план робіт;

  • фахівець вчасно зробив завдання за технічним завданням;

  • компанія отримала хороший відгук клієнта, нові проекти, прибуток;

  • винні вчасно виправляли ситуацію. Або їх замінювали інші фахівці.

Якщо проджект не знає, де шукати фахівця або які компетенції потрібні для задачі — він завжди запитає поради в колеги з більшим досвідом або в керівництва.

Обов'язки проектного менеджера можна розділити на кілька складових.

Спілкування з клієнтами

Зустрічі перед початком проекту. На першому етапі хороший проектний менеджер ставить багато запитань. Іноді нудних, іноді не в тему — але все це допомагає краще розуміти завдання і пропонувати рішення. 

✅ Список загальних питань на прикладі завдання з маркетингу:

  • Хто цікавиться товаром клієнта? Кому цей товар корисний?

  • Чи є у товару унікальна пропозиція? Якщо ні, то як товар справляється з потоком конкурентів?

  • Якими способами клієнт раніше вирішував завдання? Що вийшло?

  • У клієнта є стандарти виконання завдання? Редакційна політика - для текстів; або формат узгодження проекту — якщо потрібно зробити презентацію і показати продукт інвесторам.

  • Які інші вимоги щодо проекту?

  • Який бюджет? та інші.

❌ Недосвідчений проектний менеджер ставить мало запитань. Часто вислуховує клієнта перші 20-30 хвилин і пропонує рішення. Користі від цього мало, тому що варіанти можуть не збігатися із завданням і бюджетом клієнта.

Відповіді на запитання. Клієнти різні: одні готові вкладати гроші; іншим потрібно поставити сотню запитань, щоб переконатися в експертності менеджера і команди.

✅ Хороший проджект вміє не тільки слухати, а й говорити. Він може розповісти про досвід роботи в схожих проектах або як інші проєкти допоможуть знайти спільну мову з клієнтом.

❌ Недосвідчений проджект не розуміє, навіщо відповідати на запитання. Він працює, як конвеєр: прийняв завдання, набрав команду, приніс результат. 

Якщо клієнт вклався в такого фахівця, результат непередбачуваний: немає досвіду, прикладів робіт. Менеджер не може розповісти ні про що, не кажучи про можливі рішення для клієнта.

Пропозиція рішень. Проектний менеджер зобов'язаний запропонувати рішення — за цим до нього звертаються клієнти. Візьмемо приклад: клієнту потрібно збільшити кількість покупок на сайті в 10 разів. Бюджет проекту обмежений.

✅ Хороший менеджер пропонує кілька варіантів рішення:

-давайте запустимо тестову рекламу в Telegram

-знайдемо більше безкоштовних джерел трафіку та ін.

❌ Недосвідчений менеджер вивчив один спосіб отримання трафіку і пропонує його всім. Навіть якщо він — провальний. Спеціаліст про це не знає.

-Пропоную купити рекламу у блогерів.

-Навіщо?

-Я так завжди роблю. Іноді працює, іноді ні.

-Чим доведете?

-???

Ще проектний менеджер обговорює строки та етапи узгодження. На цьому етапі вирішується, як клієнту зручно дивитися роботу: частинами чи за результатами. 

Збір команди

Завдання з клієнтом погодили. Потрібно збирати команду відповідальних: за навичками, досвідом роботи, завантаженістю.

Розберемо два варіанти команди: у компанії та на фрілансі. Якщо в компанії: усередині — вищий керівник часто і буде клієнтом; зовні — якщо компанію найняли виконувати завдання (на аутсорсі).

У компанії. Проектний менеджер знає пул навичок і досвід роботи у сфері кожного фахівця. Він правильно контролює час і навантаження: якщо клієнту потрібен розробник на Java на сьогодні — він вибере менш завантаженого програміста. 

❌ Поганий варіант — спрацюватися з 2-3 фахівцями, а інших не брати до уваги. Поки одні перевантажені і не встигають за термінами, інші сидять без роботи.

Фріланс. Збирати команду з нуля складніше. Потрібно шукати фрілансерів із досвідом роботи, налагоджувати стосунки, узгоджувати ціну і терміни. Це довше: менеджер замінює рекрутера на конкретний проект і виконує свої обов'язки.

Простіше, коли менеджер підключає до проекту команду знайомих фрілансерів. Він знає рівень досвіду, ціну, приблизний час роботи, бачив приклади робіт колег. Упевненості в результаті більше.

Складання технічних завдань

Технічне завдання — це документ для кожного фахівця. У ньому менеджер описує, що конкретно і коли зробити, які вимоги і нюанси врахувати.

Ще технічне завдання — форма звітності перед клієнтом. Менеджер може показати кожен документ, як переконання - команда працює. А клієнт розуміє, куди вкладає гроші.

Працювати без технічного завдання важко: ніхто на 100% не розуміє обов'язків. А клієнт не розбереться, що і куди витратили. Менеджеру нічим довести роботу, поки немає результатів.

Контроль процесів всередині команди 

✅ Хороший проектний менеджер координує роботу колег. Він проходить весь шлях з командою: від стратегії до презентації результатів.

Тому менеджер має знати нюанси та труднощі кожного етапу. Він може запобігати перешкодам, щоб працювати над проектом краще:

-Організувати нараду в команді. Після — кожному повторити його завдання.

-Завжди бути на зв'язку. Фахівець може перепитати, уточнити — і зробити роботу кращою.

-Якщо в якогось фахівця не виходить виконати частину завдання — поговорити, мотивувати, подивитися проміжні результати. 

-Якщо у фахівця не вистачає досвіду — швидко знайти заміну.

❌ Недосвідчений менеджер роздає завдання і чекає на результат. Фахівці розуміють завдання по-різному: один здає пізніше термінів, інший засмутився і пішов з проекту, у третього немає електрики. Клієнт нервує, а менеджер може тільки пообіцяти, бо нічого не знає про внутрішні процеси.

Гірше, якщо презентувати після такої роботи нічого. Менеджер втрачає клієнта, а компанія розлучається з фахівцем.

=============================================================

ХОРОШИЙ МЕНЕДЖЕР НЕ ЗАБУВАЄ ПРО РИЗИКИ

На роботу може вплинути що завгодно. Співробітник взяв лікарняний або роботу нікому передати.

Аналіз ризиків — ще одне завдання хорошого проектного менеджера. Заздалегідь проаналізувавши загрози, співробітники впевнені — робота йде стабільно і на результат. А у клієнта немає приводів переживати.

Ризик-менеджмент — тема окремої статті. Управління ризиками допоможе будь-кому: вчасно знайти заміну, залагодити конфлікт, просити більше часу на проект. Рекомендуємо почати з книг з ризик-менеджменту. Наприклад, «World-Class Risk Management» Нормана Маркса.

============================================================

Проектний менеджер — людина термінів. Він визначає, коли і що має бути готове, щоб здати проект вчасно. Стежить, як просувається робота фахівців.

Наприклад, попросить фахівця надіслати проміжний варіант роботи. Або розповісти, на якому етапі зараз частина проекту — зі скріншотами та поясненнями. 

Презентація результатів перед клієнтами

Перед презентацією проектний менеджер дивиться результати, вносить з фахівцями правки. Це невеликі помилки, які заощадять час клієнта під час обговорення роботи.

✅ Проектний менеджер — фільтр правок між клієнтом і командою. Він має знати, чому команда впровадила те чи інше рішення. Якщо клієнт поставить запитання або попросить виправити в тому місці — у менеджера є аргументи переконати в правильності рішення команди.

Якщо після презентації залишилися правки — проджект передає їх команді. Робота йде по колу, до затвердження результату: застосунку, рекламної кампанії або сайту.

❌ Недосвідчений менеджер приймає роботу і передає клієнту на узгодження. Він не знає, які зауваження по суті, а в які потрібно втрутитися і обробити заперечення клієнта. Тому все повертається в команду: і хороші правки, і не дуже. Робота йде довше, не завжди якісно, бо мета правок невідома.

Що потрібно знати, щоб стати хорошим проджектом

Усього одразу не вивчити. Люди припускаються помилок і це нормально. Якщо знати, чого не вистачає — можна крок за кроком підтягнути компетенції та стати кращим. Ось що потрібно.

Що повинен знати і вміти project manager

Існують й інші навички та компетенції — для конкретного завдання. Наприклад, знання аналітики стане в нагоді, якщо команда налаштовує рекламу. 

За бажання все можна розвивати. Наприклад, вивчити англійську. Або піти на курси ораторської майстерності та навчитися отримувати задоволення від спілкування.

Як почати вчитися

Проектний менеджер — це людина з величезною кількістю обов'язків. Йому потрібні знання одразу в кількох галузях: ризики, маркетинг, комунікації. Тому навчання має бути комплексним і не швидким.

На онлайн-курсі «Project Management» вчимося керувати проектами в IT: як спілкуватися з клієнтами, правильно делегувати завдання і призначати відповідальних. Одна з тем — ризик-менеджмент. 

Навчання проджект менеджера наповнене практикою. Вчимо ставити завдання в таск-трекерах, перевіряти макети, презентувати роботу клієнту і покращувати продукт.



Автор:

IT STEP

Редакція IT STEP

Soft skills

Програмування

Графіка та дизайн

Маркетинг

ТОП-10 найбільш затребуваних професій на дистанційній роботі у 2023 році

Світ змінюється з неймовірною швидкістю. Недавні події, такі як глобальні пандемії та технологічний бум, надали величезний вплив на ринок праці, прискорюючи перехід до цифрової економіки та трансформацію звичних робочих просторів.

Світ змінюється з неймовірною швидкістю. Недавні події, такі як глобальні пандемії та технологічний бум, надали величезний вплив на ринок праці, прискорюючи перехід до цифрової економіки та трансформацію звичних робочих просторів. Згідно з багатьма дослідженнями, дистанційна робота не лише стає новим стандартом, але й, можливо, залишиться ключовим елементом багатьох галузей у майбутньому. З такою різкою зміною пейзажу зайнятості багато професій, які раніше вважалися "офісними", сьогодні активно переходять в онлайн. Для тих, хто шукає ро�

ШАГ логотип

Soft skills

Програмування

Проблеми, з якими зіштовхуються початківці, коли вивчають програмування

Багато починаючих програмістів зіштовхуються з труднощами та питаннями, які можуть здатися непереборними на перший погляд. Можливо, ви відчуваєте затруднення з розумінням складних концепцій

Багато починаючих програмістів зіштовхуються з труднощами та питаннями, які можуть здатися непереборними на перший погляд. Можливо, ви відчуваєте затруднення з розумінням складних концепцій, загубилися в великому обсязі інформації, або, може бути, у вас виникли сумніви в своїх здібностях. Не хвилюйтеся, всі ці проблеми є природними на початковому етапі вивчення програмування. У цій статті ми намагатимемося допомогти вам розібратися з можливими проблемами та надамо практичні поради, які допоможуть вам подолати ці труднощі. Ми переконан�

ШАГ логотип

Графіка та дизайн

10 сайтів для заробітку графічного дизайнера

Графічний дизайн - це творче та затребуване мистецтво, яке може приносити великий дохід. У цій статті ми розглянемо 10 популярних платформ, які пропонують дизайнерам унікальні можливості продажу своїх творінь.

Графічний дизайн - це творче та затребуване мистецтво, яке може приносити великий дохід. У цій статті ми розглянемо 10 популярних платформ, які пропонують дизайнерам унікальні можливості продажу своїх творінь. Від сайтів, що спеціалізуються на графічних дизайнах, до маркетплейсів із широким спектром категорій – кожна платформа надає дизайнеру зручні інструменти та потрібну аудиторію. На цих платформах дизайнери можуть продавати свої роботи у вигляді графічних елементів, ілюстрацій, шаблонів, логотипів та багато іншого. Будь-яка платфор

ШАГ логотип

Soft skills

Програмування

Побудова та розуміння алгоритмів: крок за кроком для новачків

Алгоритми відіграють ключову роль у світі програмування. Це фундаментальні інструменти для вирішення завдань та створення програм. Незалежно від вашого досвіду, уміння створювати ефективні алгоритми – невід'ємна навичка для програміста.

Алгоритми відіграють ключову роль у світі програмування. Це фундаментальні інструменти для вирішення завдань та створення програм. Незалежно від вашого досвіду, уміння створювати ефективні алгоритми – невід'ємна навичка для програміста. Крім програмування, алгоритми застосовуються в багатьох областях, починаючи від управління бізнес-процесами до побудови маркетингових стратегій. Без ефективних алгоритмів складно уявити сучасний світ технологій. Алгоритми дозволяють програмістам вирішувати завдання ефективніше та оптимізуват

ШАГ логотип

Online ITStep

Цікаво переглянути історії наших випускників?

Детальніше

Цей сайт використовує Cookies

Політика конфіденційності